Custom Specialty Toys essay paper writing service

← Stephanie's Hedging Effectiveness

Buy Specialty Toys essay paper online

1.  Between 10,000 units and 30,000 units the Mean (µ) would be 20, 000 units. Assuming that X represents demand for the Product with a predicted demand of 20,000 units and a 0.95 probability, the standard deviation (%u01A1):P (10,000<X<20,000) =0.95 P (10,000-20,000)/%u01A1 < (X-20,000)/%u01A1 < (30,000-20,000)/%u01A1 = 0.95

(30,000-20,000)/%u01A1=1.96. 10,000/%u01A1=1.96 as shown in figure 1

Therefore, %u01A1= 5102.04units

2. Probability of stock out with an order of K units is Z= (K-20000)/5102).Where Z is the normal standard.

For 15,000, Z= (15000-20000)/5102= -0.9800. P= (Z>-0.9800) = 0.8365. This tells that there is 83.65% chance for the company to run out of the product at 15,000 units. For 18,000, Z= (18000-20000)/5102= -0.3920. P= (Z>-0.3920) = 0.6525. This tells that there is 65.25% chance for the company to run out of the product at 18,000 units.

For 24,000, Z= (24000-20000)/5102= 0.7840. P= (Z>0.784) = 0.2165. This tells that there is 21.65% chance for the company to run out of the product at 24,000 units. For 28,000, Z= (28000-20000)/5102= 1.5680. P= (Z>1.5680) = 0.058. This tells that there is 5.80% chance for the company to run out of the product at 28,000 units.

3. Computation for Projected Profit is as follows:

15,000 units at a cost of $16/unit = $240,000 was invested total. In Worst case: 10000 x 24 + 5000 x 5 = $265,000 a Profit of $25,000.In Most likely: 15000 x 24 = $360,000 a Profit of $120,000.Best case: 15000 x 24 = $360,000 a Profit of $120,000. 18,000 units at a cost of $16/unit = $288,000 was invested totals. In Worst case: 10000 x 24 + 5000 x 5 = $265,000 a Loss of $23,000.In Most likely: 18000 x 24 = $432,000 a Profit of $144,000.Best case: 18000 x 24 = $432,000 a Profit of $144,000. 24,000 units at a cost of $16/unit = $384,000 was investment totals. In Worst case: 10000 x 24 + 5000 x 5 = $265,000, a Loss of $119,000.In Most likely: 20000 x 24 + 4000 x 5 = $500,000, a Profit of $116,000.Best case: 24000 x 24 = $576,000, a Profit of $192,000

28,000 units at a cost of $16/unit = $448,000 was investment totals. In Worst case: 10000 x 24 + 5000 x 5 = $265,000, a Loss of $183,000.In Most likely: 20000 x 24 + 4000 x 5 = $500,000, a Profit of $52,000.Best case: 28000 x 24 = $672,000, a Profit of $224,000

4. For the order quantity to meet 70% demand, following should be done:

P (Z < (K-20000)/5102) = 0.70.

(K-20000)/5102 = 0.5244.

K = 20000 + 5102 * 0.5244 = 20000 + 2675

K= 22,675 units to be ordered

5. In the Best Case, the Expected Sales Price is 22,675 * 24 = $544,200. The suggested order quantity is 22,675, therefore the Cost is 22, 675*16 = $362,800. Sales are expected to be 30,000 so there is no stock out as the projected profit is 544, 200 – 362,800 = $181,400.

In the Most Likely Case Scenario the Expected Sale Price = 544,200, the Cost is 22,675 * 16 = 362,800. There is no stock out in this case as the Projected profit = 544,200 – 362,800 = $181,400.

In the Worst Case Scenario the Expected sales = 10,000 * 24 = $240,000 as based on sell at $24 on cost of $16 per unit. The expense is 22,675 * 16 = $362,800. Stock out is 12,675 units (22, 675– 10, 000). These will be sold at $5 per unit = 12,675 *5 = $63,375, Total sale price = 240,000 + 63,375 = $303,375, Projected profit = 362,800 – 303,375 = $59,425.

Orders between 15,000 to 18,000 units should be requested because there will be realized profits, even in the worst scenarios.

Buy Specialty Toys essay paper online

Related essays

  1. Stephanie's Hedging Effectiveness
  2. BCE
 
order now
Live chat!
Planets Live support online chat Live support phone
Our Advantages
300 Words per page
Bottom line
12 pt Times New Roman Double-spaced typed page
Bottom line
MBA and PhD Writers
Bottom line
Relevant and up-to-date
Bottom line
US Writers
Bottom line
100% Quality Guarantee
Bottom line
24/7 Support
Bottom line
24/7 Live Chat
Bottom line
Flexible Discount Program
Bottom line
ANY Difficulty Level!
Testimonials

I turned to the writers at EssaysProfessors.com because I needed help with my essay. It was an excellent decision, based on information I had received from other students who had already tried it. My essay was flawless. It contained every element that I had requested, and it was returned to me with an entire week left before I had to hand it in. This gave me time to carefully review it. The more I read, the more impressed I was. Thank you, EssaysProfessors.com, for a great, well-written paper. I appreciate you as being the best writing service online.


Tomasina G., Lincoln, NE, USA

I have just stopped by to pass my gratitude to write #7634 for the great work he has done for me these two times. The results are amazing. Thanks you very much.


Jacob H., Salt Lake City, Utah

This is absolutely amazing! My dissertation is here and from the look of things it is going to be the one to beat. Bravo!


Mike B., Stuttgart, Germany

X
-15% first order  Order now